Patent europejski to dokument opierający się na tych samych zasadach co patent krajowy, tudzież narodowy. O patent europejski ubiegają się osoby, które chcą ochronić wykorzystywanie swojego wynalazku przez postronne osoby fizyczne i biznesowe, czerpiące z praw bez wiedzy lub zgody pomysłodawców. Posiadanie patentu europejskiego zabezpiecza przed takimi działaniami i nie naraża właścicieli na straty finansowe oraz wizerunkowe. Kiedy osoby prywatne lub firmy chcą wykorzystać w jakikolwiek sposób wynalazek do własnych celów, który posiada patent europejski, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o zgodę właściciela.
Patent europejski to dokument wystawiany przed Europejski Urząd Patentowy, z siedzibą w Monachium, w oparciu o Konwencję o udzielanie patentów europejskich, wystawioną w dniu 5.10.1973 roku. Polacy, którzy chcą ubiegać się o patent europejski, składają wniosek w krajowym Urzędzie Patentowym. Organ następnie w ich imieniu przedstawia go przed Europejskim Urzędem Patentowym. Wniosek o patent europejski można złożyć w rodzimym języku, jednak równocześnie należy mieć pod uwagą, iż w określonym odgórnie terminie powinien on być przetłumaczony na jeden z języków urzędowych EUP – niemiecki, angielski lub francuski.
Jak ubiegać się o patent europejski?
Obowiązkową procedurą wnioskowania o patent europejski, jak sama nazwa wskazuje, jest sporządzenie i skierowanie do właściwego organu (w tym przypadku Urzędu Patentowego) wniosku o przyznanie patentu europejskiego. Bardzo ważne jest, aby przygotować dokument zgodny z ogólnie przyjętymi normami, aby wniosek mógł zostać rozpatrzony sprawnie i szybko. Szczegółowe wytyczne, które określają dokładne wymogi uzyskania patentu europejskiego, zawarte są w Konwencji o udzielanie patentów europejskich, a także regulaminie wykonawczym.
W zasadzie nie ma zastrzeżeń przed tym, kto może ubiegać się o patent europejski. Ważne jednak, aby osoby lub firmy przestrzegały kilka zasad i zawarły w swoim wniosku o patent europejski kilka istotnych informacji. Mowa głównie o dokładnym opisie wynalazku, który chce się opatentować na terenie Europy, rysunkach przedmiotu, a także wskazaniu danych zgłaszającego i twórcy lub twórców wynalazku. Aby patent europejski był prawomocny na terenie danego kraju, dokument musi być sporządzony w języku urzędowym obowiązującym w Polsce.
Patent europejski – wnioskowanie
Kiedy liczą Państwo na sprawne i przede wszystkim skuteczne rozpatrzenie wniosku o patent europejski, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zarówno o patentach europejskich, jak i innych obszarach ochrony własności intelektualnej wiedzą wszystko. Mowa oczywiście o Kancelarii Patentowej, oferującej kompleksowe usługi dotyczące patentów europejskich. Nasze świadczenia zagwarantują Państwu wsparcie podczas przygotowywania dokumentów wnioskujących o przyznanie patentów europejskich, w trakcie trwania procesu, a także w późniejszym okresie. Zagwarantujemy skuteczną ochronę patentów europejskich, doglądając terminu corocznego przedłużenia licencji, która po upływie równo 12 miesięcy traci ważność. Zapraszamy do kontaktu, abyśmy mogli ustalić szczegóły współpracy i odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z patentami europejskimi.